fbpx

Jak należy dbać o skórzaną tapicerkę w samochodzie?

800 533 autospakrakow.pl

Pielęgnacja wnętrza samochodu jest czynnością, którą powinien być zainteresowany każdy posiadacz auta. Dużo osób spędza w samochodzie wiele czasu, w związku z czym nieustannie ulega on zabrudzeniu, a niektóre elementy się zużywają. Dotyczy to również wszystkich części auta obszytych skórzaną tapicerką. Niestety elementami, które są narażone na szybką degradację są fotele, a w szczególności ten kierowcy. Dodatkowo skóra szybko zużywa się na podłokietnikach, kierownicy i uchwytach drzwi. Ma to przede wszystkim związek z mechanicznym ścieraniem tych powierzchni podczas wsiadania i wysiadania, a także zwykłymi ruchami pod czas jazdy. Na skórzaną tapicerkę szkodliwie wpływa też długotrwały kontakt z potem i tłuszczem, który pojawia się na naszych rękach i innych częściach ciała. Co więcej, jasne odcienie poszycia mogą się odbarwiać przez kontakt z ciemnymi elementami ubioru. Chociaż producenci samochodów od wielu lat starają się zapobiegać degradacji skórzanych tapicerek i zabezpieczają je chemicznie, to na przestrzeni lat i tak będą się one zużywały.

Jak ochronić skórzaną tapicerkę

Podstawą utrzymania skórzanej tapicerki w dobrym stanie jest regularne czyszczenie jej, a także zwracanie uwagi na to, czy noszona przez nas odzież nie doprowadzi do odbarwień lub powstania zadrapań. Niestety metalowe elementy na kurtkach lub spodniach często szkodzą fotelom. Można przyjąć, że czarne poszycie powinno być czyszczone co 3 miesiące, a jasne co 2 miesiące lub częściej. Proces ten nie polega na przetarciu tapicerki mokrą szmatką z dowolnym środkiem chemicznym. Do czyszczenia wykorzystuje się specjalne płyny oraz szczoteczki, które głęboko penetrują brud. Co więcej, aby utrzymać efekt, należy koniecznie zastosować środki konserwujące do skórzanych tapicerek. Tworzą one niewidzialną warstwę, która zabezpiecza fotele i inne elementy przed szybkim zabrudzeniem i odbarwieniem. Dodatkowo nadają one skórze matowy lub lekko błyszczący wygląd, dzięki czemu sprawia ona wrażenie całkowicie nowej. Należy przy tym pamiętać, że kosmetyki do czyszczenia i konserwacji tapicerki różnią się od siebie m.in. w zależności od posiadanego koloru poszycia.

Jeśli Wasze auto potrzebuje czyszczenia i konserwacji skóry, z pewnością zastanawiacie się nad tym, jak przywrócić jej pierwotny wygląd. Samodzielne podejmowanie się tego typu zadań może być kłopotliwe, ponieważ wymaga nabycia narzędzi i kosmetyków. Niestety mimo tego może się nie udać z powodu braku umiejętności. Właśnie dlatego lepiej jest oddać samochód do studia auto detailingu, gdzie fachowcy przeprowadzą kompleksową renowację skórzanej tapicerki. Dzięki temu będziecie mieli pewność, że jej stan wyłącznie się polepszy, a efekt będzie utrzymywał się przez długi czas!

Instagram