fbpx
czyszczenie samochodu

Przygotowanie samochodu do wiosny krok po kroku

1024 683 autospakrakow.pl

Zima to najbardziej wymagający okres, jeżeli chodzi o eksploatację samochodu – dlatego powinieneś nie tylko zapewnić mu odpowiednie zabezpieczenie na czas chłodnych miesięcy, lecz również sprawdzić jego stan tuż przed nadejściem wiosny. Co dokładnie należy zrobić w ramach przygotowania pojazdu do tej pory roku i dlaczego jest to tak ważne?

Co należy zrobić z samochodem po zimie?

Utrudnione warunki, w jakich samochód jest użytkowany podczas zimy – takie jak wilgoć, skrajnie niskie temperatury czy sól na drogach – mają negatywny wpływ na jego sprawność. Prawidłowe przygotowanie go do wiosny jest więc koniecznością, jeżeli chcesz zapewnić sobie komfortową i bezawaryjną jazdę. Do czynności, które powinieneś wykonać, należą:

  • Czyszczenie zewnętrza samochodu – przede wszystkim należy dokładnie umyć karoserię. W ciągu zimowych miesięcy gromadzą się na niej piasek i sól, którymi wysypywane są drogi, a które mogą uszkodzić powierzchnię lakieru lub utknąć w drobnych szczelinach poszycia. Jeżeli chcesz, by czyszczenie zostało przeprowadzone profesjonalnie, skorzystaj z usług warsztatu oferującego mycie detailingowe. Specjaliści nie tylko umyją nadwozie i karoserię, lecz także odświeżą warstwę lakieru i zabezpieczą pojazd przed korozją. W trakcie czyszczenia warto też sprawdzić stan wycieraczek i w razie potrzeby wymienić ich pióra.
  • Oczyszczenie tapicerki i reszty wnętrza – przez wszystkie zimowe miesiące, podczas których korzystasz z auta, wnosisz do środka błoto, mokry śnieg oraz wspomniane wyżej piach i sól. Przed nadejściem wiosny warto pozbyć się tych zabrudzeń. W tym celu należy odkurzyć całe wnętrze wraz z bagażnikiem oraz uprać dywaniki, a także oczyścić wszelkie zakamarki za pomocą sprężonego powietrza. Konieczne jest również dokładne oczyszczenie podłóg, foteli oraz kanapy. Warto też umyć szyby od wewnątrz. Także i na tym etapie skorzystaj z pomocy specjalisty, który przeprowadzi pełne czyszczenie wnętrza samochodu.
  • Wymiana opon na letnie – powinna nastąpić, gdy temperatura na zewnątrz wzrośnie powyżej 7 stopni Celsjusza. Podczas wymiany należy skontrolować ciśnienie w oponach.
  • Sprawdzenie świateł – skontroluj zarówno przednie, jak i tylne światła oraz ich ustawienie, i sprawdź, czy nie jest wymagany montaż nowych żarówek.
  • Przegląd systemu klimatyzacyjnego – w okresie zimowym na filtrze zatrzymuje się wilgoć, która stwarza idealne środowisko do rozwoju bakterii, drobnoustrojów i groźnych grzybów. Oczyszczenie klimatyzacji oraz – w razie potrzeby – wymiana filtra są więc konieczne, jeżeli chcesz zapewnić sobie i swoim pasażerom w pełni bezpieczną jazdę.
  • Przegląd układu hamowania i usunięcie usterek – mechanik powinien sprawdzić układ hamulcowy i układ zawieszenia oraz amortyzatory. Konieczne jest również pozbycie się uszkodzeń, które pojawiły się w wyniku korzystania z auta zimą – takie jak usterki felg czy zawieszenia.
  • Uzupełnienie płynów – przygotowując pojazd do ciepłych miesięcy, sprawdź stan i zapas oleju silnikowego i tego w układzie wspomagania. Skontroluj też poziomy płynu w układzie chłodzenia, płynu hamulcowego oraz płynu w spryskiwaczu. Uzupełnij wszelkie braki w zbiorniczkach.
Instagram